O nás

Značka CHIZIKA vznikla v roce 2010 během mojí první cesty do Tanzanie. Jako antropoložka jsem se začala zajímat o africké látky a význam, který představují. Postupně jsem začala navrhovat šaty. Čas plynul a jak jsem se přesouvala já, tak se měnilo i zaměření značky. Na ostrově Jáva v Indonésii jsem objevila kouzlo techniky voskové batiky a přírodního barvení látek.

V dnešní době tak nabízím především šaty a látky, které jsou barvené přírodními barvivy (Indigofera, Bixa orellana, Terminalia bellirica…). Vlastní designové vzory vznikají nanášením vosku pomocí cantingu, nebo na zakázku vyráběných speciálních razítek přenášející vzor na látku pomocí vosku. Materiály, které používám nejčastěji, jsou indonéská bavlna a hedvábí. Technika voskové batiky nabízí spoustu kreativních možností, proto ji také používám k tvorbě obrazů.

Vzhledem k mé původní profesi kulturní antropoložky je možné v každé látce zachytit vliv a inspiraci z mých cest i kulturních vlivů míst a lidí. Mojí snahou je spolupracovat s místními umělci a řemeslníky a tak napomáhat rozvoji místní ekonomiky. Za každým člověkem podílejícím se na výrobě šatů a látek stojí zajímavý příběh, který přibližuji na svém blogu.

o_nas_1 o_nas_2 o_nas_3 o_nas_4 o_nas_5 o_nas_6

Látky

Látky, které nabízíme, jsou ručně barvené s originálním designem vytvořeným technikou indonéské voskové batiky- malování voskem pomocí nástroje canting, nebo na zakázku vyrobených razítek, které vytvářejí vzor pomocí vosku.

Výroba látek, které jsou barveny pouze přírodními barvami, je sice velmi zdlouhavý, ale zato fascinující proces. Používáme různé rostliny, plody a kůry k dosažení jednotlivých odstínů. Pro modrou barvu se používají listy Indigovníku (Indigofera), které se nejdřív louhují, poté se získaná barva smíchá s hnědým cukrem a můžou začít jednotlivé fáze barvení. Žlutá barva je získávaná z plodů Oreálníku barvířský (Bixa orellana). Hnědé a růžové odstíny se pak získávají z Mahagonu (Swietenia mahagoni). Délka přípravy barvy závisí na typu přírodního materiálu, ale většinou je okolo pěti dnů. Samotný proces barvení je pak otázkou tří dnů. Začíná se mořením látky, po kterém je teprve látka připravena k barvení.  V případě vzorovaných látek se látka ještě před barvením batikuje voskem. Poté nastává samotné barvení, které se vždy opakuje dvakrát a mezi jednotlivými barveními musí látka dokonale proschnout. Některé barvy pak ještě fixujeme pomocí minerálů. Indigo barva se fixuje procesem oxidace – prostě se nechá uschnout na vzduchu.

 

Batika

Batikování je proces, který podle náročnosti vzoru může zabrat i týdny času. Nejnáročnější a nejvzácnější jsou batiky malované ručně (batik tulis), kdy se vosk na látku nanáší pomocí nástroje canting (měděné nádobky s bambusovou rukojetí, do kterých se nabírá roztavený vosk). Vosk chrání látku před vniknutím barviva, a to vytváří kýžený vzor. Po nanesení první vrstvy vosku se látky barví ve vodní lázni a po uschnutí se proces voskování a barvení opakuje až do chvíle, kdy je dosaženo požadovaného množství barev a odstínů. Poslední fází je odstranění vosku z látky vyvařením ve vodní lázni.

 


@chizika #chizika